Get Adobe Flash player

Yazar Girişi

Kimler Var?

18 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Yayın Kurulu

Editör: ERDAL ÜNAL
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Web Editörü: ABDULLAH AYDIN

(FİZİK ÖĞRETMENİ)


DAİMİ YAZI KURULU:

EBRAR YALÇIN(12-D)

BUKET ÇAPOĞLU (12-D)

NİDA DOĞU(12-A)

NİSANUR YAPICIOĞLU  (11-A)

DOĞUKAN VARICIOĞLU  (11-D)

EDANUR DOĞRU(10-B)

SELVA TOPAL(10-B)

İNCİ AKICI  (9-A)

ELİF GÜNGÖR  (9-A)

NESLİHAN SERT  (9-A)

ALEYNA ÖZGEDİK( 9-A)

NOT: İsmi anılanların dışında birçok misafir üyemiz bulunmaktadır. Onlar da zaman zaman çalışmalarıyla katkıda bulunmaktadır. Dergimize katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz.

 

EZBERCİ EĞİTİM SİSTEMİ

  Her canlının bir toplumda düzenli ve kurallı bir şekilde yaşamasını sağlamak o canlının iyi bir eğitim almasından geçer. Eğitim ailede başlar sonra okulda daha sonra halk arasında devam eder.

 

  Okullar en iyi eğitim yuvasıdır(!) Benim yurdum insanı aile bağlarını giderek zayıflattığı için bütün yük okullara kalıyor. Aileler zannediyor ki okul öğretmenleri bizim gibi değiller onlar en iyisini bilir. Halbuki onların da aileleri var onlar da belli bir eğitim alarak oralara geldiler.Öğretmenlere fazla yük bindirmek onların kendi işlerinin aksamasına neden olur. Bu konu dershane mevzusuna benzer. Mesela okulda öğretmenin öğrettiği bir dersi anlamazsan veya daha fazlasını öğrenmek istersen dershaneye gidersin. Ama okulda öğrenmeden dershaneye gitmek oradakileri zora sokabilir.

  Şimdiki okullar mektep değil ki sana hayat ilimlerini öğretsin. Sözde eğitim-öğretim . Aslında her ne kadar okullar bu yönden eksik kalsa da biraz da suç bizim öğrenme isteğimizi geliştirmememiz. Şimdiki (bazı) öğretmenlerin amacı eğitim değil sadece öğretim.''Devlet bana paramı veriyor ister öğren ister öğrenme''hiç eğitilmemiş bir köpeğe oturmasını öğretmek çok zordur. Burada ki demek istediğim konu öğretmenin derse girip bir konun formulünü verip bir kitap önerip birkaç da soru çözüp dersten çıkmasıdır. Eğer bize o konuyu hayattaki kavaramları veya daha farklı yöntemler ile sevdirme gayretine girmemiş ise biz o konuyu öğrenememişizdir. Mesala bir politikacı meclisten çıktıktan sonra beynini oraya bırakıp eve geldiğinde hiçbir dünya veya ulusal haberlere bakmadan tekrar meclise bilgisiz bir şekilde gelmesi onun oraya boşuna geldiğini gösterir. Aynı şey bizim için de geçerli biz okulda ezberlediğimiz bir konunun formulünü tekrar etmez veya başka yöntemler ile çalışma gayretinde bulunmazsak bu bizim ezberci bir insan olduğumuzu gösterir. Ezberci bir insan olmak o kadar kötüdür ki bizi cehalete sürükleyebilir.Önemli olan ezberlediğimiz bilginin yorumunu yapabilmek. Mesela bir arkadaş ortamında ezberlediğiniz bir şairin sözünü söyledikten sonra o söz ile ilgili bir yorum yapamıyorsak bu bizim ezberci bir cahil olduğumuzu gösterir.

  Ezbercilik bağnazlığa benzer.Bir insan birisine inanır ama neden inandığını bilmez ise vay haline. Bir örnek de okuldan vermek gerekirse ; öğretmenin tahtaya tamamen ders dışı ve kendisinin uydurması fakat bizim de onun ders ile ilgili bir söz zannedeceğimiz bir cümle yazdığını düşünün. Hepimiz o cümlenin kitaplarda ya da internette olabileceğini düşünürüz fakat o cümle aslında beynimizdedir. Demek isteğim eğer ezberci bir eğitim sistemi olmasaydı öğretmenin o cümleyi tahtaya yazdıksan sonra kafamızı kitaplara eğmeyip kendimiz ile bir istişare yaptıktan sonra aslında öyle bir cümlenin ders ile alakasız olduğunu öğretmene söyliyebiliyor olabilmeliyiz.

  Cümlelerimi toparlamak gerekirse yorum yapabilmek ezberlemekten çok daha önemlidir. Ezber olmadan da yorum yapılmıyor. Bu ikisi ayrılmaz bir bütündür. Ezberlemek ağaca benzer yorum ise suya , siz ağacı sulamazsanız o ağaç kurumaya mahkumdur.

 

                                                                   NOT : Cümlelerimin hiçbiri alıntı değildir.Hepsi şahsi düşüncemdir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile